Przełomowy wyrok NSA: Dobrze opisany przelew jako skuteczne złożenie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania
- [rt_reading_time label= postfix="minuty" postfix_singular="minutę"]
27 marca Naczelny Sąd Administracyjny opublikował pisemne uzasadnienie wyroku, dotyczącego wyboru formy opodatkowania, który zapadł 22 lutego 2024 r. (sygn. akt II FSK 710/21).
Z wyroku tego wynika, że wykonując przelew na konto fiskusa z odpowiednim opisem, można skutecznie dokonać wyboru formy opodatkowania.
Szczegóły sprawy
Sprawa dotyczyła podatnika, który na podstawie umowy darowizny od żony stał się komandytariuszem spółki komandytowej. Zdeklarował on w swoich obliczeniach podatku i przelewach taki sam podatek, jaki płaciła do tej pory jego żona, czyli podatek liniowy w wysokości 19%. W związku z tym opłacał zaliczki na podatek dochodowy przyjmując podatek w wysokości 19%. Jednocześnie na poleceniach przelewu wskazywał, że kwoty płacone są tytułem “zaliczki na podatek PIT-36L”.
Przedsiębiorca był przekonany, że tak złożone przez niego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania jest wystarczające w rozumieniu ustawy o PIT. Nie złożył zatem żadnej dodatkowej deklaracji dotyczącej wyboru tej formy opodatkowania
Dodać należy, iż wysokość wpłacanych przez podatnika zaliczek na podatek dochodowy nie była kwestionowana przez Urząd Skarbowy.
Podatnik w celu uzyskania potwierdzenia, że działał prawidłowo wystąpił z wnioskiem o interpretację podatkową i zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem czy dokonał skutecznego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania?
I od tego właśnie wniosku rozpoczął się spór z fiskusem.
Wymóg pisemnego oświadczenia – spór z fiskusem
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z podatnikiem i uznał, że dokonanie przelewu z adnotacją „zaliczki na podatek dochodowy PIT-36L” jest niewystarczające i w związku z tym podatnik nie wybrał skutecznie liniowego PIT. Podatnik powinien złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego (albo za pośrednictwem CEiDG) pisemne oświadczenie o wyborze podatku liniowego.
Sprawa trafiła do WSA w Szczecinie, który w wyroku z dnia 4 stycznia 2021 r. (sygn. I SA/Sz 696/20) również nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika i oddalił skargę. W uzasadnieniu sąd przyznał rację organowi podatkowemu, który, zdaniem Sądu, słusznie stwierdził, że dla opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatnika w formie 19% podatku liniowego, konieczne było złożenie pisemnego oświadczenia w określonym terminie, zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o PIT. Bez takiego oświadczenia, dochody z działalności gospodarczej są opodatkowane skalą podatkową.
Podatnik wniósł skargę kasacyjną na wyrok WSA w Szczecinie do NSA.
NSA był innego zdania. Istotne jest oświadczenie woli sformułowane w tytule przelewu
NSA przyjął argumentację podatnika, uznając, że jego oświadczenie było ważne i skuteczne.
Sąd podkreślił, że zgodnie z art. 60 kodeksu cywilnego, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).
W tym przypadku – zdaniem NSA – podatnik złożył w tytule przelewu oświadczenie woli, zgodnie z którym jego wpłatę należy zarachować na podatek liniowy. Interpretacja jego oświadczenia woli nie pozostawia wątpliwości, że dokonał wyboru formy opodatkowania w postaci 19% podatku liniowego. W innym przypadku nie deklarowałby i nie wpłacałby przecież zaliczek na PIT 36L.
Podatnik – zdaniem NSA – dochował także warunku pisemności oświadczenia poprzez wpisanie jego treści w tytuł przelewu.
W sprawie przyjęto również założenie, że dochował on terminu wskazanego w art. 9a ust. 2 ustawy o PIT. Tym samym – jak wskazał NSA – spełnił on wszystkie wymagane przez przepisy prawa warunki dla skutecznego złożenia oświadczenia o wyborze sposobu opodatkowania.
Podsumowanie
Wyrok NSA stanowi istotny precedens, który może mieć wpływ na podobne przypadki w przyszłości. Wyrok ten należy ocenić pozytywnie, gdyż przypomina on, że prawo podatkowe nie zawsze wymaga rygorystycznej formy pisemnej, a istotne jest jasne wyrażenie woli podatnika. Należy jednak wskazać, że wybór formy opodatkowania poprzez tytuł na przelewie może być ryzykowny a podatnicy, którzy zdecydują się na taką formę wyboru formy opodatkowania powinni nastawić się na spór z fiskusem.
Powiązane treści
Agnieszka Telakowska-Harasiewicz
Starszy Menedżer | Doradca podatkowy
Tel.: +48 503 971 849
Patrycja Kijanowska
Konsultant
Tel.: +48 503 974 477