Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych – co warto wiedzieć, gdy zbliżają się terminy ustawowe
- Trochę o Powiązaniach
- 3 minuty
Wielkimi krokami zbliżają się terminy wypełnienia obowiązków w zakresie cen transferowych. Uwaga podatnicy, dla których rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym:
- do 31 października powinniście sporządzić lokalną dokumentację cen transferowych,
- do 30 listopada macie czas na złożenie informacji o cenach transferowych na formularzu TPR-C.
W tym wpisie rozwiewamy dla Was wątpliwości związane ze złożeniem oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych. Zapraszamy do lektury.
Kto składa oświadczenie i o jakiej treści?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, oświadczenie składają podmioty powiązane, które mają obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych. W oświadczeniu podmiot powiązany:
- deklaruje, że sporządził lokalną dokumentację cen transferowych,
- potwierdza, że ceny transferowe w transakcjach kontrolowanych, objętych tą dokumentacją, są ustalane na warunkach, jakie ustaliłyby między sobą podmioty niezależne.
Więcej na temat poprawnego sporządzenia dokumentacji local file dowiesz się z naszego wpisu: Lokalna dokumentacja cen transferowych. Co powinien zawierać Local File? | MDDP
Natomiast, jeśli w roku podatkowym:
- zawierasz transakcje, których stroną był podmiot mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium tzw. raju podatkowego, i
- w stosunku do tych transakcji powstał obowiązek przygotowania dokumentacji cen transferowych,
to w oświadczeniu musisz również potwierdzić, że warunki tych transakcji nie odbiegają od warunków rynkowych. Musisz zatem oświadczyć, że transakcje odbyły się na warunkach, jakie ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, z których żaden nie ma miejsca zamieszkania, siedziby lub zarządu na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.
Jak złożyć oświadczenie o cenach transferowych?
Do 2022 roku oświadczenie było odrębnym dokumentem, który podpisywał kierownik jednostki. Składało się je za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Informację o cenach transferowych wysyłaliśmy natomiast jako odrębny plik.
Obecnie oświadczenie jest integralną częścią informacji o cenach transferowych, czyli formularza TPR. Co więcej, treść oświadczenia jest rozszerzona o informację o rynkowości cen, która jest kluczowa z perspektywy odpowiedzialności i ewentualnych sankcji.
Aby potwierdzić przygotowanie dokumentacji zgodnie z zasadą ceny rynkowej, w formularzu TPR zaznacz odpowiednie pole w sekcji F:
- OSW1: dla transakcji kontrolowanych, w tym z podmiotami z rajów podatkowych,
- OSW2: dla transakcji innych niż kontrolowane.
Jeśli podmiot zawierał transakcje kontrolowane oraz inne (rajowe niepowiązane), musisz zaznaczyć oba oświadczenia.
Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych – sankcje za niedopełnienie obowiązku
Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych jest nieodłączną częścią informacji o cenach transferowych. Dlatego o sankcjach za jego brak decydują przepisy dotyczące złożenia informacji TPR.
Artykuł 80e Kodeksu karnego skarbowego wskazuje, że:
- niezłożenie informacji TPR,
- złożenie jej po terminie, bądź
- złożenie informacji o cenach transferowych niezgodnej ze stanem rzeczywistym lub dokumentacją cen transferowych
podlega ocenie w zakresie odpowiedzialności karnej-skarbowej za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Kary grzywny sięgają w takiej sytuacji 720 stawek grzywny, czyli nawet 41 mln PLN (!).
O czym zatem warto pamiętać?
Oświadczenie jest częścią informacji o cenach transferowych, więc formularz TPR musi teraz podpisać kierownik jednostki lub wyznaczona osoba wchodzącą w skład organu wieloosobowego (najczęściej członek zarządu).
Członek zarządu posiada co prawda z założenia uprawnienie do reprezentowania spółki, ale w tym wypadku musi też mieć pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (UPL-1).
Podsumowanie
Zbliżają się terminy na złożenie oświadczenia, więc kluczowe jest skrupulatne przygotowanie dokumentacji i zapewnienie jej zgodności z obowiązującymi przepisami.
Warto podkreślić, że zgodnie z art. 11c Ustawy o CIT podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Oznacza to, że każda transakcja zawierana przed podmioty powiązane powinna przebiegać zgodnie z zasadą ceny rynkowej. Istotnym jest zatem, z perspektywy ograniczenia ryzyk związanych z złożeniem formularza TPR wraz z oświadczeniem o rynkowości, przygotowanie jakościowych analiz porównawczych, które będą stanowić kluczowy argument w wykazaniu rynkowości transakcji.
Czas działać, aby zminimalizować ryzyko i zrealizować obowiązki w zakresie cen transferowych. Jeżeli potrzebujesz naszego wsparcia lub odpowiedzi na nurtujące kwestie, serdecznie zachęcamy do kontaktu. Nasi eksperci pomogą uniknąć potencjalnych sankcji oraz wesprą w prawidłowym sporządzeniu informacji TPR i dokumentacji lokalnej.
Julia Skóra
Menedżer | Zespół cen transferowych
Tel.: +48 503 974 415